Československé pohraničí 1938-1939, události, četnictvo, policie, finanční stráž

Ocenění Moderní web 2005. Tato stránka byla zařazena do katalogu nadprůměrně kvalitních prací českých a slovenských tvůrců webových stránek.

Značka ModerníWeb.CZ

Náš banner pro vaše stránky. Předem děkujeme, že na nás odkazujete.

Banner 88x31 - Československé pohraničí 1938-1939

Partneři projektu:

MILITARY ZONE - Militaryzone.cz

Četnické povídky

Na této stránce budu postupně uveřejňovat krátké povídky, které píše můj kamarád a kolega ve zbrani stržm. Vladimír Bružeňák. Autor se inspiruje ve starých četnckých staničních knihách. Všechny příběhy vychází ze skutečných případů, které se odehrály na území tehdejšího prvorepublikového okresu Falknov nad Ohří.

1. Jarní romance

Kamínka ve služební místnosti pěkně hřála a vrchní strážmistr Václav Nerad spokojeně třel rukama o sebe a mhouřil oči. Na konci dubna roku 1930 již sice sníh zmizel, přesto k večeru bylo nejlépe ve vytopené světnici. To před dvěma lety, když ho sem, do malé podkrušnohorské hornické vísky Svatavy převeleli, to byly takové mrazy, jaké tu nikdo tak padesát let nepamatoval. V dubnu bylo ještě tak deset centimetrů sněhu, říčka v obci téměř zamrzlá a půda byla i v květnu jako kámen. Vrchní strážmistr se otřásl, jako by jej ta zima opět dostihla.

2. Když zvonil zvon zrady

Mdlé světlo malé laciné petrolejové lampy ozařovalo stěny místnosti a specifický pach se vznášel v prostoru spolu s patetickou atmosférou, jež verše Viktora Dyka očividně vyvolaly v zhruba třicetiletém muži ležícím s knihou v ruce na rozvrzaném otomanu, který jistě pamatoval císaře pána ještě v mladých letech.

Muž spustil ruce s knihou na bedra a přivřel oči. Střípky z posledních měsíců mu proletěly hlavou jako horská smršť, která za sebou zanechává jen pustinu a spadlé stromy.

 

úvodní stránka | nahoru | zpět | tisk stránky | Články lze kopírovat jen se svolením autorů
© 2005 Design Jirka Převrátil | © 2005-2006 Obsah - Jirka Převrátil

Militaryzone.cz - Přehledný online katalog klubů vojenské historie - KVH Webhosting poskytuje Český hosting