Československé pohraničí 1938-1939: Události - Schwaderbach (Bublava) 13.9.1938

Ocenění Moderní web 2005. Tato stránka byla zařazena do katalogu nadprůměrně kvalitních prací českých a slovenských tvůrců webových stránek.

Značka ModerníWeb.CZ

Náš banner pro vaše stránky. Předem děkujeme, že na nás odkazujete.

Banner 88x31 - Československé pohraničí 1938-1939

Partneři projektu:

MILITARY ZONE - Militaryzone.cz

Schwaderbach (Bublava) 13.9.1938 - statečná jednotka SOS

Vedle četnické stanice byl v obci také celní úřad a s ním početná skupina příslušníků finanční stráže spolu s rodinami. Právě budova celního úřadu se stala terčem prvotního zájmu henleinovců a dne 13.9.1938 byla prakticky bez boje obsazena. Dalším cílem měla být četnická stanice, kam však dorazila posila z nedalekých Kraslic. Do obsazené celnice byl poslán autokar pro děti a manželky příslušníků finanční stráže. Je však napaden prudkou palbou z ručních zbraní a jeho řidič, strážmistr četnictva Josef Falber, umírá zasažen střelou. Dozorce finanční stráže, který byl několikrát postřelen je zajat henleinovci. Jediný komu se podařilo utéci, byl zraněný četnický strážmistr Kazda, který na pokraji sil dorazil zpět na četnickou stanici, aby informoval o situaci před celnicí.

Krátce na to je četnická stanice obklíčena. Při pokusu o vyjednávání dochází k jejímu záludnému obsazení. Po krátké strkanici vydává velitel rozkaz ke kapitulaci. Všichni zajatci jsou pak soustředěni v budově celního úřadu, hlídáni ordnery, kteří mají rozkaz naházet mezi ně granáty v případě útoku československých jednotek.

První dějství končí, ale druhé, daleko krvavější teprve začíná. Jednotka SOS (Stráž obrany státu) ze sousedního Silberbachu (Stříbrná) dostává rozkaz vyrazit na pomoc zajatým kamarádům. Pod rouškou noci; vyzbrojeni puškami, ručními granáty a lehkým kulometem dorazili nepozorováni až k četnické stanici. Skupina se pokouší vyjednávat s přítomnými ordnery a prozradí tak své pozice. Ihned jsou bez varování napadeni ručními granáty a střelbou z automatických zbraní. Vrchní strážmistr František Novák a strážmistr Josef Brčák jsou na místě mrtví. Zbytek jednotky, včetně zraněného respicienta Mouchy, kryje ústup. Henleinovci jsou podporováni střelbou ze sousedního Německa, kam jsou později násilím odvlečeni všichni zajatci.

Autorem textu je Jiří Převrátil, člen Četnické pátrací stanice Praha

 

úvodní stránka | nahoru | zpět | tisk stránky | Články lze kopírovat jen se svolením autorů
© 2005 Design Jirka Převrátil | © 2005-2006 Obsah - Jirka Převrátil

Militaryzone.cz - Přehledný online katalog klubů vojenské historie - KVH Webhosting poskytuje Český hosting