Československé pohraničí 1938-1939: Události - Gossengrün (Krajková) 13.9.1938

Ocenění Moderní web 2005. Tato stránka byla zařazena do katalogu nadprůměrně kvalitních prací českých a slovenských tvůrců webových stránek.

Značka ModerníWeb.CZ

Náš banner pro vaše stránky. Předem děkujeme, že na nás odkazujete.

Banner 88x31 - Československé pohraničí 1938-1939

Partneři projektu:

MILITARY ZONE - Militaryzone.cz

Gossengrün (Krajková) 13.-14.9.1938 - zákeřná střelba ze zálohy

Zatímco v Habersbirku nabíraly události dosti rychlý spád, v Gossengrünu byl relativní klid. To se však mělo rychle změnit. Skupina ordnerů ohrožovala místní poštu, kde tehdy sloužil český poštmistr. Velitel místní četnické stanice praporčík Petr Hladík vyslal postupně na pomoc strážmistry Šarocha a Šrejla. Ti však byli cestou napadeni, odzbrojeni a uvězněni ve sklepě nynější radnice. Ordneři pak bez okolků zahájili útok na četnickou stanici, kde zůstal jen její velitel.Henleinovci hrdinného obránce postřelili, ale teprve poté co upadl do bezvědomí, dokázali stanici obsadit. Velitel měl být převezen do nemocnice.

Jeden z ordnerů ale znovu spustil fanatickou palbu a praporčík byl opět postřelen. Jeho manželku, která svého muže doprovázela, střelili běsnící nacisté do břicha. Zranění, ale nebyla tak vážná a oběma se diky několika umírněnějším Němcům dostalo ošetření ve falknovské nemocnici.Druhý den přijel do vzbouřené obce četnický pohotovostní oddíl, který osvobodil uvězněné četníky. Během návratu do Falknovas byl četnický autokar napaden henleinovci (jak jinak než ze zálohy). Jedna z prvních kulek zasáhla řidiče strážmistra Ráže přímo do hlavy.

I přes těžké zranění se mu podařilo po sto metrech autobus zastavit. Svému zranění později ve falknovské nemocnici podlehl. Těžce raněn kulkou dum-dum byl i závodčí Pokora. Velitel oddílu Otakar Stehlík měl štěstí v neštěstí. Jedna kulka minula jen o vlásek jeho krční tepnu, druhá jej zasáhla do ramene. Sčítání obětí v této kauze nekončí.

Do obce byla vyslána 1. rota cyklistického praporu československé armády ze Slaného (ze tří čtvrtin byla tvořena sudetskými Němci československého státního občanství). Dne 15.9. se okolo desáté hodiny vracela vystřídaná stráž zpět na ubikace. Mezi vojáky se strhla přestřelka. Vojín Franz Ludwig zákeřně zastřelil pět příslušníku vojenského oddílu. Desátníka aspiranta Krbce, vojína Čepka, vojína v záloze Netíka, četaře Kareše a svobodníka Čmeldu. Přestřelka trvala až do třetí hodiny ranní. Ludwig byl nalezen polomrtvý s prostřelenou hlavou, poté co se pokusil o sebevraždu. Dne 16.9. na následky zranění zemřel.

Autorem textu je Jiří Převrátil, člen Četnické pátrací stanice Praha

 

úvodní stránka | nahoru | zpět | tisk stránky | Články lze kopírovat jen se svolením autorů
© 2005 Design Jirka Převrátil | © 2005-2006 Obsah - Jirka Převrátil

Militaryzone.cz - Přehledný online katalog klubů vojenské historie - KVH Webhosting poskytuje Český hosting